Uzdrowisko

O Augustowie

Augustów od lat dwudziestych XX wieku jest popularnym kurortem letnim. Przyjeżdżały tu sławne osobistości świata polityki i kultury. W grudniu 1970 r. miasto uzyskał częściowe uprawnienia uzdrowiska. Pomimo braku pełnego statusu, sanatorium „Budowlani” pierwszych kuracjuszy zaczęło przyjmować w 1976 r. Status miasta uzdrowiskowego Augustów otrzymał w 1993 r.

W momencie uznania bogatych walorów uzdrowiskowych, rozpoczęto w 1968 r. pierwsze odwierty głębinowe, odrywając pokłady wody zdrojowej. Pierwszą wodę mineralną „Augustowiankę” wyprodukowano 1972 r. Wydobywana jest z jednego z najgłębszych ujęć w Polsce (482 m), z samego serca Puszczy Augustowskiej. 

Bogate w olejki eteryczne i fitocydy lasy Puszczy Augustowskiej i liczne jeziora tworzą wyjątkowe warunki klimatyczne. Ulgę odczuwają tutaj osoby mające problemy z drogami oddechowymi, układem krążenia, chorobami reumatycznymi.

Niesłabnącą popularnością wśród kuracjuszy cieszą się zabiegi z wykorzystaniem borowiny. „Błotne” okłady mają niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie, urodę i samopoczucie. Stosowane w leczeniu chorób reumatycznych, schorzeń mięśni i stawów. W 2015 roku w granicach miasta odkryte zostało nowe złoże borowiny, które otrzymało certyfikat jakości umożliwiający zastosowanie jej także do produkcji kosmetyków.